למה חשוב לעבוד עם לוח גאנט?

הקמת עסק, ולא בהכרח רק עסקים שעוסקים בעולם הדיגיטל, מצריכה תכנון עסקי מדויק כמו גם תכנון משימות ואסטרטגיה. ניהול איכותי ייעשה לצד תכנון מוקדם הכולל חשיבה אסטרטגית – דבר שניתן לביצוע, יישום ומעקב באמצעות לוח גאנט. אז למה חשוב לעבוד עם לוח גאנט? כל התשובות בכתבה הבאה.

לוח גאנט – קווים לדמותו

הייתה זו שנת 1910, בה הנרי גאנט הוציא לאור את התרשים שלו: תרשים גאנט. מדובר בתכנית עבודה לניהול פרויקטים, שהתייעל עם השנים והפך ללוח תכנון פרקטי ושימושי במיוחד. מטרתו של הלוח היא לבצע מעקב ורישום של מכלול המשימות הנתונות תחת פרויקט מסוים לרבות משימות שתלויות האחת בשנייה, כשלכל משימה יש תאריך התחלה ותאריך לסיום.

עבודה באמצעות גאנט

תהליכי עבודה נכונים נעשים באופן מתוכנן ומחושב, כך ניתן לראות ולאמוד התפתחויות בפרויקט כמו גם לעקוב אחר תוצאות שהפעולות שביצענו הניבו (לטוב ולרע). הגאנט לא רק מאפשר לנו לתכנן את המשימות שלנו באופן יסודי וממוקד, אלא גם מקנה לנו סביבת עבודה מסודרת, מאורגנת ועקבית, ואף הקפדה על עמידה ביעדים ובדד-ליין.

זה לא באמת משנה לטובת מה אתם נעזרים בלוח גאנט, כי תכנון המשימות בלוח מתאים לכל סוגי הפרויקטים ולכל סוגי העסקים, ובייחוד לפרויקטים בתחום הדיגיטל כמו קידום אתרים אורגני או שיווק ברשתות החברתיות.

איך עושים את זה?

שאלה מצוינת! בכדי לעבוד באופן מסודר ולהיעזר בלוח גאנט, תצטרכו ליצור תרשים עקבי, לתכנן את האסטרטגיה השיווקית שלכם, לסדר משימות ופעולות בהתאם לדרגת החשיבות ולוח הזמנים ולאפשר לעצמכם לראות את הפרויקט ממבט על – כשכל המשימות והנתונים מונחים לפניכם. השימוש בלוח גאנט יכול להיעשות במגוון דרכים, בין אם מדובר באפליקציות ותוכנות ייעודיות לתכנון משימות ופרויקטים, קובץ אקסל או בין אם מדובר בתרשים ידני – כך או כך, במהלך התכנון יש להתחשב בכל חגי ישראל, מועדים חשובים ואירועים שונים (כנסים, ערבי חברה וכו'), שכן אלה נחשבים לחלק מתהליך איסוף הנתונים. למשל אם אתם בונים אסטרטגיית תוכן ללקוח, אספו תחילה את כל הנתונים אודותיו, לרבות חגים ומועדים, כך תוכלו לתכנן תכנים שמתאימים לא רק לתחום העיסוק של הלקוח אלא מתכתבים עם עונות השנה וחגי ישראל. חוץ מזה, בכדי לארגן את המשימות שלכם באופן אידיאלי, אתם חייבים להתחשב בחופשים ובאירועים שונים. כך תוכלו לתכנן את הפעולות שתבצעו בפרויקט עד לתאריך הסיום שנקבע.

לוח גאנט חשוב לא רק בכדי לעקוב אחר משימות ולעמוד בדד-ליין, אלא גם בשביל לתכנן אסטרטגיה באופן יסודי, לעקוב אחר תהליכים שונים בפרויקט, לאמוד את משך הזמן שלוקחת כל משימה וכו', כך שאין ספק שמדובר בכלי פונקציונלי שיסייע לכם לנהל את הפרויקט על הצד הטוב ביותר ולהתנהל בצורה מקצועית מול הלקוח.

אגב, קחו בחשבון שעלולים להיווצר מקרים בלתי צפויים, כך שגם אם תצטרכו להגדיר תאריך סיום חדש – אל תחששו מזה.

 

עבדה יעילה, מקצועית ומסודרת יכולה להיעשות באמצעות לוח גאנט – כל עוד תקפידו לתכנן ולסדר אותו באופן המיטבי. אל תוותרו על תכנון משימות יעיל, מאחר והוא עשוי לחסוך לכם לא מעט זמן ואף להוביל אתכם לתוצאות טובות יותר בניהול הפרויקט.